E-mail jest formą \”listu\”.

Moc listów i skrzynek
Obecnie coraz częściej odchodzi się od klasycznych sposobów wysyłania listów. Listonosz nie ma łatwo, gdyż z racji progresu technologii i globalnej sieci dużą popularność posiada mailing. Gmail, interia, onet, wp, o2, yahoo oraz sporo innych portali oferuje swoje własne skrzynki emailowe. E-mail jest pewną formą „listu” znacznie upraszczającą komunikację. Jeżeli się w jakimś zdaniu pomylisz, nie musisz na szczęście wyrzucać papieru – wystarczy, że wprowadzisz właścwe poprawki do napisanego tekstu. Nie musisz w ogóle opuszczać mieszkania, ażeby wysłać własną wiadomość emailową. Wystarczy, przycisnąć przycisk „wyślij”, a to co wcześniej napisałeś, zostanie od razu dostarczone do adresata. Jeżeli to Ty jesteś odbiorcą, odpowiedź na wysłaną wiadomość możesz też dostać w trybie natychmiastowym. Nie musisz oczekiwać kilku dni, nim przyjedzie do Ciebie listonosz z kawałkiem papieru albo iść na pocztę.

Jednak w listach wysyłanych pocztą jest coś niesamowitego, coś co wiąże się z ogromnym sentymentem. Gdy jesteś w dalekiej podróży, mile jest posłać do najbliższej rodziny albo znajomych pocztówkę z podróży lub krótki list z widokiem z pięknych miejsc, w których obecnie jesteś. Następnie, gdy już powrócisz do mieszkania, masz niesamowitą okazję do sporej ilości najlepszych wspomnień.

Ręczne pisanie listów na kartce papieru wiąże się z ogromnym rozwojem naszej wyobraźni i większą cierpliwością niż stworzenie na szybko wiadomości elektronicznej. Bowiem po coś ktoś stworzył skrzynki pocztowe, jeśli mieszkasz w domu prywatnym czy również lokatorskie skrzynki, jeżeli mieszkasz w bloku. Sympatycznie jest zajrzeć raz na jakiś czas i dowiedzieć się, że ktoś o Tobie pamięta. Ciężej patrzy się, jeśli przychodzą do nas na przykład ogromnie wysokie rachunki za wodę, energię czy gaz.

Skrzynki pocztowe posiadają rozmaitą formę a także wielkość. Najlepiej znana forma, którą kojarzy się z różnych filmów – szczególnie dzieciaczki kojarzą skrzynki z bajek, to malowane na czerwono, półokrągłe skrzynki które znajdują się tuż za daną posesją. Natomiast w Ameryce nie mają jasno określonych regulacji, jeżeli rozchodzi się o pocztę i skrzynki pocztowe, stąd posiadają one w rzeczywistości najczęściej różnorodne barwy oraz różne wymiary.

W Polsce, dokładnie tak samo jak również w Wielkiej Brytanii skrzynki pocztowe są również koloru czerwonego, ale bardzo często przybierają postać przypominającą kwadrat. Na skrzynce tej widnieje biały napis „Poczta Polska” a dodatkowo znaczek – na niebieskim tle, żółta trąbka. Można zauważyć na niej także prawidłowo zaadresowany list. Dużo więcej skrzynek znajdziemy na wsi, aniżeli w miastach. W państwach skandynawskich, Niemczech oraz Chorwacji skrzynki pocztowe są przeważnie w kolorze żółtym.

Tego typu skrzynki mogą znajdować się w różnorakich miejscach – poniektóre są przymocowane do słupów, niektóre do latarń, jeszcze inne do ścian. Kolejnym rodzajem skrzynek pocztowych są specjalne skrzynki na listy euro, które zwą się inaczej euroskrzynkami. Mają one zbiorczy charakter, częstokroć są zrobione z twardego metalu o kolorze srebrnym albo ewentualnie białym. Euroskrzynki powinny spełniać określone normy które zawarte są w ustawie Ue. Są to regulacje które dotyczą ich szerokości, wysokości i otworu gdzie wrzuca się listy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *