Gdzie ustawić geometrię?

Dbanie o prawidłową zbieżność kół w naszym aucie powinno być bardzo istotną kwestią dla każdego kierowcy. Odpowiednie jej ustawienie gwarantuje pełniejszy komfort jazdy, i zwiększa nasze bezpieczeństwo. Ponadto samochód zużywa wtedy mniej paliwa, a opony, układ kierowniczy i zawieszenie dłużej zostaną w idealnym stanie. Co określony czas należy to testować i korygować wszystkie odstępstwa od normalnej wartości określanej przez wytwórców aut.

Zmiany zbieżności kół

Zbieżność kół ulega przemianie poprzez zużycie elementów zawieszenia podczas codziennego użytkowania samochodu, a także w sytuacjach, gdy wjedziemy w dużą dziurę, własny pojazd będzie miał udział w kolizji, lub w momencie wymiany elementów układu kierowniczego oraz zawieszenia czy założeniu nowych kół.

„Objawy” nieprawidłowo ustawionej zbieżności

Gdy nasze auto nie trzyma się prawidłowego kierunku jazdy i ściąga pojazd na którąś z kierunków tym samym pomniejszając własny komfort, auto więcej pali, zbyt szybko zużywają się opony czy układ kierowniczy lub zawieszenie, to prawdopodobnie mamy źle ustawioną geometrię. Problem należy szybko naprawić, jeżeli nie chcemy zagrozić swojemu bezpieczeństwu i ponosić jeszcze większych kosztów związanych z wiele gorszymi konsekwencjami, jakie może przynieść zignorowanie tego czynnika.

Gdzie ustawić zbieżność?

Ustawimy ją jedynie w pewnych warsztatach, specjalizujących się w tejże sprawie. Sami nie da się tego wykonać z paru względów. Narzędzia do geometrii kół to sprzęty bardzo drogie i skomplikowane w obsłudze. Tylko profesjonaliści umieją dobrze z nich korzystać. Taka usługa w zależności od warsztatu i auta jakie mamy waha się najczęściej od 50 – stu zł.

Zbieżność kół

To ważny parametr, od jakiego kontroli i regulacji rozpoczyna się ustawianie całej geometrii. Jest to usytuowanie kół z przodu i z tyłu względem siebie. Geometria to także przetestowanie i regulowanie pozostałych parametrów, takich jak na przykład pochylenie koła, wysokość pojazdu z przodu i z tyłu oraz parę innych. Wszystko jest zależne od tego, jaki to pojazd i jakie informacje wytwórca podaje dla konkretnego modelu.

Auto z prawidłowo ustawioną geometrią to pojazd, który delikatnie i komfortowo się prowadzi. Nie musimy bez przerwy mocno trzymać kierownicy i co chwila poprawiać jego ruchu jazdy. Ponadto jest to pojazd pewny i bardziej ekonomiczny, bowiem nie powiększa się wykorzystanie paliwa, a także nie następuje szybsze zużycie się opon czy elementów różnych układów jezdnych. Każdy kierowca dla swojego komfortu i zwiększenia bezpieczeństwa własnego i pasażerów powinien chociaż raz w roku kontrolować zbieżność kół i w razie jakichkolwiek odchyleń korygować je w specjalnym warsztacie samochodowym. Dobrze przeprowadzać test po zimie, ponieważ o tejże części roku auto bywa szczególnie narażone na wjazd w dziury skryte pod śniegiem.

Zobacz: www.lewor.pl/urzadzenia-do-geometrii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *