Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na świecie jest ok. 415 milionów cukrzyków.

Cukrzyca powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Pomijając obowiązkową często insulinę oraz masowe powikłania, polski rząd każdego roku wydaje spore środki na leczenie diabetyków. Nareszcie Instytut Żywności oraz Żywienia po wielu latach obserwowania biernego mówi: dosyć! CUKRZYCA NA ŚWIECIE Według badań Światowej Organizacji Zdrowia globalnie jest ok. 415 mln. diabetyków, a ich grono na przestrzeni następnych 20 lat zwiększy się do 600 mln. Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej to mniej więcej pięć %. Mowa tutaj oczywiście o przypadkach zdiagnozowanych.

Cukrzyca od czasu wynalezienia insuliny w zastrzykach nie jest już wyrocznią, ale dolegliwością przewlekłą. Na samym początku dwudziestego pierwszego wieku cukrzyca znajduje się jednak w ścisłej czołówce przyczyn zgonów.

DLACZEGO WŁAŚCIWIE JA?
Tego typu pytanie częstokroć zadaje sobie właściwie każdy początkujący diabetyk. Jak można mieć takiego strasznego pecha? Obecna medycyna podaje 2 zasadnicze powody. Cukrzyca może być uwarunkowana genetycznie. Jeżeli w naszej najbliższej rodzinie jest tego typu choroba, być może wystąpi u kolejnych pokoleń. Najczęściej objawia się do 30 roku życia, a na jej tworzenie się nie mamy żadnego wpływu. Inna, nieco bardziej powszechna forma choroby tego typu, zaczyna się przez stosowanie niezdrowych nawyków. Siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta znacząco upośledzają wydzielanie właściwych enzymów trzustkowych, doprowadzając do wszelkich zaburzeń poziomu cukru we krwi.

PROFILAKTYKA
Żeby móc ustrzec się przed chorobami metabolicznymi, wystarczy odrobina silnej woli. Prawidłowe żywienie się i regularna (przynajmniej krótka!) aktywność ruchowa z pewnością zdziałają niesamowite cuda. Warto też kontrolować co parę miesięcy poziom glukozy we krwi. To niewiele, a zagwarantuje nam w pełni bezpieczne życie i funkcjonowanie.

Więcej: https://idiabetyk.pl/kategoria/osprzet-do-pomp-transmiter/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *