Wizyty malucha w dentystycznym gabinecie

Pierwszy raz u dentysty jest wstanie być niezwykle stresująca nie tylko i wyłącznie dla malucha, lecz i dla rodziców. Dlatego, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu warto przygotować właściwie naszego malucha.
Kiedy pierwszy raz pojawić się w gabinecie dentysty?
Specjaliści z USA rekomendują pierwszą wizytację zanim maluch ukończy pierwszy rok życia, więc przed pojawieniem pierwszych zębów. Przez co brzdąc będzie od pierwszych miesięcy życia zapoznany z widokiem gabinetu stomatologicznego, stanie się to dla niego zwyczajne miejsce, takie jak sklep lub restauracja.
W wieku 2 lub 3 lat, maluch powinien przejść tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wówczas w łagodnej i luźnej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, uczy się jak umyć zęby. Dzięki takiej przyjemnej atmosferze, wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie się mu dobrze kojarzyła.
Ogromnie ważna jest też rola rodziców. Powinni oni opowiedzieć maluchowi, jak będzie wyglądała wizytacja. Nade wszystko unikajmy mówienia nieprawdy. Budujemy wokół wizyty dobre kojarzenia.
Możemy też patrzeć na bajki lub książki, które przyzwyczają dziecko do gabinetu. Wskazane jest także wymyślać różne zabawy. Możemy urządzić wyścigi na mycie zębów lub zrobić przegląd ząbków misiom oraz lalkom.
Rodzic też może umówić się na kontrolę u stomatologa oraz zabrać ze sobą dziecko i na sobie zaprezentować, jak zachodzi cała wizyta oraz, że nie wiąże z nią się nic przerażającego.
Rodzice nie powinni czekać na moment, kiedy pojawi się ból ząbka. Wtedy pierwsza wizyta u dentysty będzie kojarzyć się z bólem oraz niepokojem, taki uraz może pozostać dzieciaczkowi na długi czas. Pierwsze spotkanie z fotelem dentystycznym, powinno sprowadzić się tylko do przeglądania zębów. To nic przerażającego, a równocześnie pociecha poznaje się z tym całkiem dziwacznym fotelem oraz lekarzem… Leczenie ząbków pozostawmy na kolejne wizyty.
Nagroda jest podstawą!
Ważne jest też postępowanie po wizycie. Należy wręczać nagrodę za pozytywne zachowanie naszego dziecka w trakcie wizyty w gabinecie. Nie powinna być to droższa zabawka czy elektroniczny gadżet. Może to po prostu być przytulenie, pochwała lub buziak. Należałoby też spokojnie porozmawiać z naszym brzdącem o wizycie. Dzięki temu rodzic szybciej rozpozna potencjalne lęki dziecka. Powinno się także spędzić razem czas. Wybrać się na spacer czy do kina. Takie błogie momenty umożliwią odstresowanie się zarówno dziecku.
W jaki sposób jeszcze pomóc maluchowi? Warto wziąć ze sobą rzeczy, jakie ułatwią nam zlikwidować niepokój. Może być to np. najbardziej lubiana przytulanka czy jakaś inna błahostka. Przez to dentystyczny gabinet będzie chociaż troszkę oswojony. Pociecha będzie miała wraz z sobą coś co lubi i zna.

Podsumowując wizyty dzieciaczka w dentystycznym gabinecie wcale nie muszą kojarzyć się ze łzami oraz stresem. Niezwykle istotne jest przygotowanie dziecka w porządny sposób. Sporą funkcję w tym procesie stanowią rodzice, którzy są wielkim wsparciem dla malucha, który często obawia się doświadczeń, które są nowe.

Link: dentysta Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *